FOND ŠKOLSKE KNJIŽNICE

Temelj svake knjižnice je njen fond.

U Gimnaziji Tituša Brezovačkog provodi se nastava po programu opće gimnazije, stoga je i fond  školske knjižnice usklađen s tim nastavnim planom i programom.

Knjižnični fond naše knjižnice je jedinstven, u slobodnom je pristupu i namijenjen je profesorima, učenicima i osoblju Gimnazije.

Iako prostorom  mala, knjižnica je dobro opremljena knjižnom i neknjižnom građom.

Tiskana građa čini temelj fonda i sadržajem obuhvaća gotovo sva odgojno-obrazovna područja. Knjižnični fond sadrži: obvezatnu lektiru iz hrvatskoga jezika (30 - 40 primjeraka po naslovu),  lektiru iz engleskoga jezika (30 primjeraka po naslovu), bogatu referentnu zbirku (enciklopedije, leksikoni, rječnici, atlasi...)znanstveno-popularnu i stručnu literaturu za sva nastavna područja kao i  literaturu iz područja pedagogije, metodike, psihologije, sociologije te knjižničarstva i informatike. Knjižni fond sadrži oko 10 000 jedinica građe.

Dio fonda čini i AV-građa (zvučne i video kasete, CD-i, DVD-i ). AV- građa sadrži oko 300 jedinica građe.

Proteklih nekoliko godina sustavno je   sređivan knjižnični fond. Krenulo se od samoga početka, od prvog  inventarnog broja u tiskanoj inventarnoj knjizi. Dakle, provodila se stručna obrada građe (inventarizacija, signiranje i klasifikacija po UDK -a sustavu. Također, s vremenom se knjižnični fond pročišćavao: provodili su se otpisi građe po kriteriju oštećenih, neaktualnih i izgubljenih knjiga.

Istovremeno, police su se popunjavale novim i potrebnim knjigama.  Nabava knjižnične građe jedan je od najvažnijih i najodgovornijih poslova u knjižnici.

Trebalo je planski stvarati knjižnični fond imajući u vidu potrebe i interese  te broj naših  korisnika, ali i nastavni plan i program. Sva građa pribavlja se kupovinom, otkupom ili darovima.

Sadržaj knjižničnog fonda kao i omjer knjiga (vezano za određenu literaturu ili zbirku) usklađen je sa standardima o knjižničnoj građi  za školske knjižnice.

Od 2008. godine u knjžnici se provodi stručna obrada građe pomoću MetelWin računalnog programa za knjižnično poslovanje. Prije toga provedena je revizija lektirne građe.

K N J I G E

Ovdje možete pretraživati katalog naše knjižnice (dosad upisane knjige):

E-katalog knjižnice Gimnazije Tituša Brezovačkog

MetelWin - zajednička baza podataka

Č A S O P I S I

U knjižnicu pristiže tridesetak naslova časopisa i novina:

ČASOPISI - pretplata

1. ASTRONOMY
  2. BAŠĆINA
  3. BUG
  4. ČOVJEK I SVEMIR
  5. GEOGRAFSKI HORIZONT