Fakultativna nastava

U dvadeset godina djelovanja Gimnazije Tituša Brezovačkog učenici su imali priliku fakultativno učiti brojne nastavne predmete kao informatiku, francuski, talijanski i njemački jezik, ekologiju, muzikoterapiju, povijest arhitekture, ekologiju, turističku i kulturnu geografiju, astronomiju, nutricionizam i dr.

Astronomska grupa

Astronomska grupa postoji na školi od 1997. godine, uz dva kratka prekida. U grupi je u prosjeku bilo petnaestak učenika i to od prvog do četvrtog razreda. Takav sastav ima prednosti i nedostatke. Učenici se druže izvan svoga razreda i generacije, ali je mlađim učenicima teško pratiti neka područja. Osim redovite nastave posjetili smo brojne institucije:

Zagrebačku zvjezdarnicu (puno puta) koja nas je uvijek rado primala kao najbližu školu,

Zvjezdarnicu u Višnjanu (nekoliko puta), Riječku zvjezdarnicu, Prirodoslovni muzej u Zagrebu (nekoliko puta), Planetarij Tehničkog muzeja u Zagrebu, brojna predavanja i radionice u okviru Festivala znanosti u Tehničkom muzeju, na Zagrebačkoj i Višnjanskoj zvjezdarnici.

Prema spremnosti i raspoloženju učenika išli smo i na motrenja pomoću teleskopa. Od 2005. godine škola ima teleskop refraktor žarišne daljine 1200 mm, promjera objektiva 127 mm (f/ 9,4), na ekvatorijalnoj montaži. Obično sam donijela i svoj mali refraktor promjera 60 mm. Školski teleskop nije u dovoljnoj mjeri iskorišten, jer se promatranja odvijaju uglavnom noću (osim promatranja Sunca) iz područja koje nije jako svjetlosno onečišćeno. Kako su učenici maloljetni, uvijek se postavlja problem prijevoza, problem njihovih izvanškolskih obveza i normalnog dolaska na nastavu ujutro.

Od posebnih astronomskih događaja koje smo promatrali istaknula bih tranzit Merkura

7. svibnja 2003., tranzit Venere 8. lipnja 2004., djelomičnu pomrčinu Sunca 29. ožujka 2006. (na slikama) i komet Holmes/17P krajem listopada 2007.

Dvije učenice Sanja Dumbović i Tihana Plečko sudjelovale su na ljetnoj školi astronomije u Brodarici u organizaciji Zagrebačke zvjezdarnice, 2005. godine. Dvije učenice Anita Stjepanović (2004., na slici dolje lijevo) i Ivana Barišić (2009. i 2010., na slici dolje desno) sudjelovale su na VSA – Višnjanskoj školi astronomije. Ivana Barišić je 2010. bila i na županijskom natjecanju astronomije s odličnim radom u kojem je obradila krivulje sjaja devet promjenjivih zvijezda koje je, zajedno s grupom u kojoj je sudjelovala na VSA, otkrila na temelju fotografija zvjezdanog neba iz zvjezdarnice u Tel Avivu. Otkrili su ih više od 70, a ona je izabrala neke od njih za obradu.

8. srpnja 2009. godine škola se uključila u Hrvatsku meteorsku mrežu (HMM). Na istočni krovni prozor postavljena (hvala našem domaru Josipu Jovanovcu) je 17. kamera HMM-a. (U ovom trenutku ih ima 32.)

Nekoliko učenika uključilo se u rad HMM-a, posebno Ivana Barišić. Na nekim godišnjim seminarima, osim nje sudjelovali su i Andi Islami, Filip Mikulecky i Stjepan Matić.

Sonja Janeković, prof.

« Rujan 2017 »