Kultura turizma

Autor: Vesna Pribeg, 29. 7. 2012.

U okviru projekta Kultura turizma  Turističke zajednice grada Zagreba i Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport profesori i učenici Gimnazije Tituša Brezovačkog  ostvarili su aktivnosti kroz dva programa: Secretum Zagrabiense i Tak imam te (g)rad.

Secretum Zagrabiense  naslov je filma koji bajkovito oblikuje zagrebačku povijesnu, kulturnu  i književnu tajnu na lokacijama Gornjega grada kroz nekoliko stoljeća.

Program  Tak imam te (g)rad  zamišljen je kao oda zagrebačkim trgovima. Ključevi zagrebačkih trgova postavljeni su u obliku kuga koji simbolički predstavlja izgled  trga kao i zatvorenu liniju života i smrti u urbanome ritmu grada. Ključevi  otvaraju vrata grada u cjelini, ali i vrata pojedinog zagrebačkog  trga, otkrivajući njegovu ljepotu, umjetnost i osobitost koja se gradila stoljećima, godinama.

Programi  Secretum Zagrabiense i Tak imam te (g)rad  obogaćeni su radnim materijalima i suvenirima: plakatima, posterima, tiskanom knjižicom, bedževima, fotoalbumom, majicama s otiskom, straničnicima, fotografijama, drvenim ključevima s fotografijama i tekstovima o zagrebačkim trgovima,  animacijama ...

Cilj programa bio  je istraživanje i upoznavanje grada Zagreba i njegovih prirodnih i kulturnih obilježja te turističkih znamenitosti. Učenici su upoznali povijesni razvoj grada i njegovu kulturnu baštinu.

Rad na programima odvijao se od siječnja do svibnja 2012. godine.Aktivnosti su se provodile u prostorima: Gimnazije Tituša Brezovačkog, Muzeja  grada Zagreba, Povijesnog muzeja, Hrvatskog instituta za povijest, Memorijalnog stana Marije Jurić Zagorke te na povijesnim lokacijama Gornjega grada.

Programe su osmisli i proveli profesori i učenici Gimnazije Tituša Brezovačkog:

profesorica Josipa Rodić, voditeljica programa; profesori suradnici: Jadranka Jurić, Vesna Pribeg i Branka Topolovec;

učenici: Ivan Alerić, Filip Antoljak, Ana Anzulović, Petra Babić, Valentina Brkan, Franka Ćorluka, Daniel Debanić, Lovro Frković, Branimir Šimun Grgas, Matea Hodak, Nika Hasenöhrl, Eva Hoyt Nikolić, Vjeko Igrec, Joško Ištuk,  Matea Jarić, Luka Judnić, Martina Jurič, Mislav Kaličanec, Svebor Kamenski Bačun, Marko Kičin, Mirjam Krajina, Valdemar Kušan, Matea Kvartuč, Lea Kvesić, Matija Markušić, Vjekoslav Memić, Marko Pađen, Mirna Pećina Milisavljević, Marko Percela, Ivan Puljko, Karla Radoević, Dora Stojanić, Luka Šatara, Sara Šlaković, Ivo Teški, Josipa Tomić, Petra Vručina, Borna Vujčić, Tena Vujčić, Ivo Zenko, Ivan Žagar kao i naši  bivši učenici  Robert Budak i Miroslav Mirković.

Programi su predstavljeni na Sajmu turizma  na Zagrebačkom velesajmu  od 9. do 12. svibnja  2012. godine.  Također,  sve provedene aktivnosti predstavljene su profesorima i učenicima Gimnazije na sjednici Nastavničkog vijeća, na sjednici Vijeća roditelja te na mrežnim stranicama  Gimnazije.

« Ožujak 2024 »