> KNJIŽNICA  > UDK
UDK (UNIVERZALNA DECIMALNA KLASIFIKACIJA)

Univerzalna decimalna klasifikacija (UDK) je opća klasifikacijska shema koja se koristi u  informacijskim sustavima i knjižnicama za stručnu obradu građe.

Krajem  19. stoljeća belgijski bibliografi Paul Otlet i Henri La Fontaine pokušali su izraditi  bibliografiju sve građe tiskane od Gutenbergova izuma tiska. Otlet i la Fontaine započeli su izradu lističnoga kataloga za svjetsku bibliografiju. Željeli su načiniti  stručni raspored građe.

Već 1897. godine pojavilo se kratko izdanje Univerzalne decimalne klasifikacije na 30 stranica. Prvo UDK izdanje objavljeno je na francuskom jeziku od 1904. do 1907. godine pod naslovom “Priručnik univerzalnog bibliografskog pregleda”, dok se sam naziv UDK javlja već pri drugom, upotpunjenom izdanju, koje je objavljeno od 1927. do 1933. godine.

Prvo englesko izdanje UDK objavljeno je 1935. godine.

Univerzalna decimalna klasifikacija je opći klasifikacijski sustav. Klasifikacija je prilagodljiva promjenama, dopunama i izmjenama, proširivanju pojedinih predmetnih područja. Svaka disciplina zastupljena u UDK dalje se dijeli u razrede, a osnovni razred naziva se stručna skupina. Svaki razred pojmova u UDK dalje se dijeli na svoje logične sastavne dijelove.

UDK  se  sastoji   od glavnih i pomoćnih tablica, znakova za povezivanje oznaka, abecednog predmetnog kazala i pravila za uporabu  klasifikacijskih tablica.

U glavnim tablicama sveukupnost informacija/znanja podijeljena je u deset glavnih skupina označenih brojevima od 0 do 9. Pojedine skupine sadrže više predmetnih područja. Svaka je skupina zastupljena jednoznamenkastim brojem. Svaka jednoznamenkasta skupina dalje se dijeli u deset podskupina s dvoznamenkastim brojevima  i svaka sljedeća razina podjele zastupljena je brojem koji je za jednu znamenku duži.

Glavne  tablice                     Sadržaj

Skupina 0   .............................Općenito: znanost i znanje, organizacija, informacija,

dokumentacija, knjižničarstvo, ustanove, publikacije

Skupina 1...............................Filozofija, psihologija, logika, etika

Skupina 2...............................Religija, teologija

Skupina 3...............................Društvene znanosti: statistika, demografija, sociologija,

politika, ekonomija, pravo, uprava, vojništvo, socijalna

skrb, osiguranje, obrazovanje, etnologija, folklor

Skupina 4............................  slobodna skupina

Skupina 5..............................Prirodne znanosti: zaštita okoliša, matematika, astronomija,

kemija, geoznanosti, biologija, botanika, zoologija

Skupina 6............................Primijenjene znanosti:medicina, tehnika, tehnologija,

industrije

Skupina 7............................Umjetnosti, rekreacija, zabava, sport

Skupina 8...........................Jezici, lingvistika, književnost

Skupina 9............................Arheologija, geografija, biografije, povijest

Dodavanjem brojeva od 0 do 9 sve se skupine dalje dijele na podskupine:

Primjeri razrade unutar skupine 3:

31  Demografija. Sociologija
32  Politika.
34  Pravo. Pravna znanost. Zakonodavstvo
35  Javna uprava.Ratna vještina. Vojne nauke
36  Socijalna zaštita i pomoć. Osiguranje
37  Odgoj. Obrazovanje. Nastava. Provođenje slobodnog vremena
39  Etnologija. Etnografija. Narodni običaji. Folklor

UDK ima  i pomoćne tablice:
  • opći pomoćni broj za mjesto stavlja se u okrugle zagrade, npr. (497.5) označava Hrvatsku ;
  • u okrugle se zagrade stavlja i opći pomoćni broj za oblik, ali se od broja za mjesto razlikuje po tome što uvijek započinje nulom, npr. (05) označava časopis, (075) udžbenik;
  • opći pomoćni broj za vrijeme ispisuje se između znakova navodnika iznad broja: "1913" znači tisućudevetstotrinaestu godinu, a razdoblje od 1914. do 1918. godine ispisuje se "1914/1918". Ako se ispisuje stoljeće, pomoćni će se broj sastojati od prvih dviju znamenki kojima se pišu godine iza toga stoljeća, odnosno za dvadeseto stoljeće oznaka je "19".
  • jezik na kojemu je publikacija napisana (objavljena) označava  se znakom jednakosti iza kojega slijedi broj za odgovarajući jezik:  = 20 (engleski), = 50 (talijanski).

....

Izvori: