Humanitarne akcije i koncerti - podrška GTB

Odazovite se akciji "Mali dom za velike ljude"

Autor: Karmen Horvat, 12. 2. 2013.

Udruga "Kišni čovjek“ predstavlja veliku humanitarnu akciju "Mali dom za velike ljude“ i poziva vas da im se pridružite i pomognete ovaj plemeniti cilj – osiguranje doma za odrasle osobe s autizmom.

Humanitarna akcija zamišljena je kao niz promidžbenih i humanitarnih događanja, a središnji događaj je veliki humanitarni koncert "Mali dom za velike ljude“ u KC "Dražen Petrović“ 27. veljače. Humanitarna akcija i koncert  je pod pokroviteljstvom Gradonačelnika i Skupštine Grada Zagreba.

Za  akciju "Mali dom za velike ljude“ aktiviran je humanitarni broj telefona i pozivima će se prikupljati sredstva za izgradnju doma. Zaključenje broja je 27.veljače, u 22 sata na dan koncerta. U dvorani KC “Dražen Petrović“, gdje se održava koncert, nalazit će se pozivni centar u kojem će se na humanitarni broj javljati prijatelji akcije i cijenjene osobe iz javnog života.

Za uspješnu realizaciju akcije, adaptiranje i opremanje 1000 kvadrata prostora potrebno je prikupiti novčana sredstva u iznosu od 1.500.000 kuna.

"Odrasle osobe s autizmom trebaju svoj dom, ne samo mjesto na kojem borave, ne samo mjesto na kojem o njima brinu profesionalci, već svoj dom. Oni imaju pravo na život u zajednici, poštivanje njihovih ljudskih i građanskih prava, a istovremeno nije jednostavno osigurati im dostupnost tih prava. Prema ocjeni Europskog parlamenta (Deklaracija o pravima osoba s autizmom, Strasbourg, 1992.) i Ujedinjenih naroda (2007. proglašenje Svjetskog dana svijesti o autizmu – 2. travnja) oni su jedna od socijalno najisključivanijih grupa ljudi“, kazali su iz Udruge.

Pokrenutom akcijom želi se osigurati adaptacija jedinog specijaliziranog životnog prostora u životne zajednice za osobe s autizmom gdje će im biti omogućena potrebna razina podrške kako bi što normalnije funkcionirali i u svom domu (prilagoditi ga uvjetima za život za osobe s autizmom). Postojeći stambeni objekt je u Dubravi, vlasništvu grada Zagreba koji nam pomaže i financira građevinske radove. Ovom adaptacijom bi osigurali životni prostor za 25 odraslih osoba s autizmom. Osigurala bi se potpuna realizacija programa udruge i to prikupljanjem sredstava za kupnju didaktičke i dodatne opreme, za adaptaciju i opremanje prostora u kojem žive odrasle osobe s autizmom i koje su danas osuđene na nepravednu životnu borbu budući da su im uskraćena temeljna ljudska prava na život u uvjetima dostojna čovjeka.

U Republici Hrvatskoj registrirano je svega 1096 osoba s poremećajima iz autističnog spektra od procijenjenih minimalno 8000 osoba. Razlog tome je nedovoljno poznavanje i prepoznavanje ovih poremećaja te izostanak referentnog zdravstvenog centra. Da bi dijete s autizmom imalo bolji životni ishod izuzetno važno je: rano prepoznavanje autizma, ciljana rana intervencija te kvalitetna dijagnostika i procjena razvojnih mogućnosti djeteta. Stoga bi neophodno bilo uvesti probir (screening) i ranu intervenciju kao sistemski definirana i dostupna prava.

Potrebno je poduzeti mjere za osiguravanjem rane dijagnoze i rane intervencije, kako bi osobe s autizmom imale bolji životni ishod i šansu da dostojanstveno žive svoj život u zajednici i ostvaruju minimalna ljudska i građanska prava.

Podaci ukazuju na to da se pojavnost autističnog poremećaja u proteklih 50 godina povećala čak 15 puta; najnovija istraživanja procjenjuju pojavnost poremećaja iz autističnog spektra na otprilike 20 na 10.000 novorođenih. Procjenjuje se da u Hrvatskoj živi oko 8000 osoba s autizmom.

Prividno povećanje prevalencije autizma rezultat je preciznije dijagnostike, promjene dijagnostičkih kriterija i veće senzibilizacije javnosti za probleme osoba s autizmom.

Vaša potpora je od velike važnosti!

« Ožujak 2024 »